Koşan Ailesi 1980’lerin başlarında arıcılık sektörüne girmeden önce yurt dışında yaşayan ve kesin dönüş yapmayı düşünen bir ailedir. Onursal kurucusu Sayın Hüseyin Koşan İzmir bölgesinde arıcılık sektöründe petek üretimindeki arz eksikliği ve talep fazlalığını fark ederek , sektöre yapacağı atılımın ailesi ve Türkiye açısından faydalı olacağını ön görmüştür.

Yurt dışında ve içinde gerekli piyasa araştırmalarını yaparak yurt dışında ve Türkiye de sayılı kabul edilecek o yılların son teknolojisindeki petek makinesini ülkeye getirerek 01.01.1983 yılında İzmir’in Bayındır ilçesinde petek üretimi ile ilk faaliyetine başlamıştır. Zamanla arıcıların talepleri doğrultusunda üretim kalemlerini artırarak diğer malzemelerinde üretimine başlamış ve üretim ağını genişletmiştir. Bunun yanı sıra arıcıyı destekleyerek bu bölgede polen toplamayı yaygınlaştırmış polen, bal ve arı sütü ticaretini de faaliyetlerine eklemiştir.
1988 yılında Hüseyin Koşandan işletmeyi devralan Efes ve Münür Koşan 01.05.1989 yılında faaliyetlerini daha iyi sunabilmek için ulaşım ağında merkez olan Torbalı ilçesini seçerek ( İzmir Aydın Asfaltı No 72) yeni adresinde 150 m2 Alanda Kendi binasında faaliyet göstermeye başlamıştır. İşletmenin türk standartlarına uygun faaliyet göstermesi için gerekli evrakları ( ıso 9001,çalışma Bakanlığı İşletme Belgesi, marka tescil belgesi)bünyesine kazandırmışlardır. Artık Türkiye’nin dört bir tarafında 200 e yakın bayisi bulunan gerek kargo taşımacılık gerekse kendi araçlarıyla servis hizmeti yapan İPEK PETEK ; 2006 yılına yurt dışı ihracatına başlayarak şirketleşmiş ürünlerin daha kaliteli ve sağlıklı bir ortamda üretilmesi için 3000 m2 içinde 920m2 kapalı alana sahip bir fabrikada EFES VE MÜNÜR KOŞAN ORTAKLIĞINDA 15 personeli ve 100 kalem ürünü ile siz arıcılara ve bayilerine 34 yıldır en iyi hizmeti vermeye devam etmektedir.

İpek Petek Marka kalitesi 34 yıllık tecrübenin ürünüdür.